BU12UA3WNVX-TL
Rohm Semiconductor
Product No:
BU12UA3WNVX-TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package:
SSON004X1010
Description:
IC REG LIN 1.2V 300MA 4SSON
In Stock : 5000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package SSON004X1010
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Rohm Semiconductor
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA