BV030-6950.0
Pulse Electronics
Product No:
BV030-6950.0
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 4VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Height - Seated (Max) 19.00mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation -
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 53.00mm L x 44.00mm W
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) Parallel 190mA, Series 95mA
Weight 0.133 lb (60.33 g)
Primary Winding(s) Dual
Series -
Type Laminated Core
Power - Max 4VA
Mfr Pulse Electronics
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 21V, Series 42V