Home / Fixed Inductors / BWCM0016100862NG00
minImg
BWCM0016100862NG00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCM0016100862NG00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 38 @ 200MHz
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 280 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 510mOhm Max
Inductance 62 nH
Series BWCM
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 2.3GHz