Home / Fixed Inductors / BWCM001810108N2GL8
minImg
BWCM001810108N2GL8
Chilisin Electronics
Product No:
BWCM001810108N2GL8
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 38 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.071" L x 0.039" W (1.80mm x 1.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 52mOhm Max
Inductance 8.2 nH
Series BWCM
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 4.75GHz