Home / Fixed Inductors / BWCS002317151R2K00
minImg
BWCS002317151R2K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS002317151R2K00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 18 @ 25MHz
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 170 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm Max
Inductance 1.2 µH
Series BWCS
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 100MHz