Home / Fixed Inductors / BWCT001609062N3J00
minImg
BWCT001609062N3J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCT001609062N3J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 46mOhm Max
Inductance 2.3 nH
Series BWCT
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 11GHz