Home / Fixed Inductors / BWLD00181010150M00
minImg
BWLD00181010150M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLD00181010150M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 240mA
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 14 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Tolerance ±20%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.071" L x 0.039" W (1.80mm x 1.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.6Ohm
Inductance 15 µH
Series BWLD
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 29MHz