Home / Fixed Inductors / BWLS002417151R2K00
minImg
BWLS002417151R2K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLS002417151R2K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0805
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 20 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.094" L x 0.068" W (2.40mm x 1.72mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
DC Resistance (DCR) 830mOhm Max
Inductance 1.2 µH
Series BWLS
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 330MHz