Home / Fixed Inductors / BWVC002016122R2T00
minImg
BWVC002016122R2T00
Chilisin Electronics
Product No:
BWVC002016122R2T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0806
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.22A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0806
Ratings -
DC Resistance (DCR) 159mOhm
Inductance 2.2 µH