Home / Fixed Inductors / BWVC00252012R68T00
minImg
BWVC00252012R68T00
Chilisin Electronics
Product No:
BWVC00252012R68T00
Package:
1008
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.52A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.34 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 35mOhm
Inductance 680 nH