Home / Fixed Inductors / BWVH002016103R3TH1
minImg
BWVH002016103R3TH1
Chilisin Electronics
Product No:
BWVH002016103R3TH1
Package:
0806
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 940mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 800 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0806
Ratings -
DC Resistance (DCR) 380mOhm
Inductance 3.3 µH