BZW06-273BH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZW06-273BH
Package:
DO-204AC (DO-15)
Description:
600W, 320V, -%, BIDIRECTIONAL, T
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.6A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 304V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series Automotive, AEC-Q101, BZW06
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 438V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 273V