BZW06-376H
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZW06-376H
Package:
DO-204AC (DO-15)
Description:
600W, 440V, -%, UNIDIRECTIONAL,
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 418V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series Automotive, AEC-Q101, BZW06
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 603V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 376V