C0402C0G1C6R2D
TDK Corporation
Product No:
C0402C0G1C6R2D
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 6.2PF 16V C0G 01005
In Stock : 18728
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6.2 pF