Home / Ceramic Capacitors / C0402CH1C820J020BC
minImg
C0402CH1C820J020BC
TDK Corporation
Product No:
C0402CH1C820J020BC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 82PF 16V CH 01005
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient CH
Series C
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 82 pF