C0603B106K010T
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Product No:
C0603B106K010T
Description:
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications SMPS Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings -
Series HCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mfr Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Capacitance 10 µF