Home / Ceramic Capacitors / C0603X153K4RECAUTO
minImg
C0603X153K4RECAUTO
KEMET
Product No:
C0603X153K4RECAUTO
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0603 15NF 16V X7R 10%
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series ESD SMD Auto X7R
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Mfr KEMET
Capacitance 0.015 µF