Home / Ceramic Capacitors / C0603X332M4REC7867
minImg
C0603X332M4REC7867
KEMET
Product No:
C0603X332M4REC7867
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0603 3.3NF 16V X7R 20%
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive, ESD Protection
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series ESD SMD Comm X7R
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Mfr KEMET
Capacitance 3300 pF