C0603X5R474KETS
ICM
Product No:
C0603X5R474KETS
Manufacturer:
ICM
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings -
Series C0603X5R
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) 0.015" (0.39mm)
Mfr ICM
Capacitance 0.47 µF