Home / Ceramic Capacitors / C1005C0G1H030B050BA
minImg
C1005C0G1H030B050BA
TDK Corporation
Product No:
C1005C0G1H030B050BA
Description:
CAP CER 3PF 50V C0G 0402
In Stock : 33810
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 3 pF