Home / Ceramic Capacitors / C1005C0G2A471J050BA
minImg
C1005C0G2A471J050BA
TDK Corporation
Product No:
C1005C0G2A471J050BA
Description:
CAP CER 470PF 100V C0G 0402
In Stock : 72575
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 470 pF