Home / Ceramic Capacitors / C1005X5R1E474K050BB
minImg
C1005X5R1E474K050BB
TDK Corporation
Product No:
C1005X5R1E474K050BB
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0402
In Stock : 790887
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings -
Series C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.47 µF