C1206C470J1GAC
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
C1206C470J1GAC
Description:
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 47 pF