Home / Ceramic Capacitors / C1608X5R0J155M080AB
minImg
C1608X5R0J155M080AB
TDK Corporation
Product No:
C1608X5R0J155M080AB
Description:
CAP CER 1.5UF 6.3V X5R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Obsolete
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1.5 µF