Home / Ceramic Capacitors / C1608X5R1A335K080AC
minImg
C1608X5R1A335K080AC
TDK Corporation
Product No:
C1608X5R1A335K080AC
Description:
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Obsolete
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 3.3 µF