Home / Ceramic Capacitors / C1608X5R1E106M080AC
minImg
C1608X5R1E106M080AC
TDK Corporation
Product No:
C1608X5R1E106M080AC
Description:
CAP CER 10UF 25V X5R 0603
In Stock : 695141
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10 µF