Home / Ceramic Capacitors / C1608X7R2A102M080AE
minImg
C1608X7R2A102M080AE
TDK Corporation
Product No:
C1608X7R2A102M080AE
Description:
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
In Stock : 2768
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1000 pF