Home / Ceramic Capacitors / C1608X7S1C225M080AC
minImg
C1608X7S1C225M080AC
TDK Corporation
Product No:
C1608X7S1C225M080AC
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X7S 0603
In Stock : 11955
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X7S
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2.2 µF