Home / Ceramic Capacitors / C1608X8R1C334K080AE
minImg
C1608X8R1C334K080AE
TDK Corporation
Product No:
C1608X8R1C334K080AE
Description:
CAP CER 0.33UF 16V X8R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X8R
Product Status Active
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.33 µF