Home / Microcontrollers / C167CRL33MHAKXUMA2
minImg
C167CRL33MHAKXUMA2
Infineon Technologies
Product No:
C167CRL33MHAKXUMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
P-MQFP-144-8
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 144MQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor C166
Speed 33MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type ROMless
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 113
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package P-MQFP-144-8
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series C16xx
Package / Case 144-BQFP
Core Size 16-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART
Program Memory Size -
Data Converters A/D 16x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V