C1812C105K5RACTM
KEMET
Product No:
C1812C105K5RACTM
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series SMD Comm X7R
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Mfr KEMET
Capacitance 1 µF