Home / Ceramic Capacitors / C1812C202JFGACAUTO
minImg
C1812C202JFGACAUTO
KEMET
Product No:
C1812C202JFGACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 2000PF 1.5KV C0G 1812
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series SMD Auto C0G HV
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Mfr KEMET
Capacitance 2000 pF