Home / Ceramic Capacitors / C2012C0G1H562K060AA
minImg
C2012C0G1H562K060AA
TDK Corporation
Product No:
C2012C0G1H562K060AA
Description:
CAP CER 5600PF 50V C0G 0805
In Stock : 27244
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Last Time Buy
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 5600 pF