Home / Ceramic Capacitors / C2012X5R1A475K085AC
minImg
C2012X5R1A475K085AC
TDK Corporation
Product No:
C2012X5R1A475K085AC
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Obsolete
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF