C2012X7R1H472K
TDK Corporation
Product No:
C2012X7R1H472K
Description:
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4700 pF