Home / Ceramic Capacitors / C2012X7R1V474M125AB
minImg
C2012X7R1V474M125AB
TDK Corporation
Product No:
C2012X7R1V474M125AB
Description:
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0805
In Stock : 3452
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.47 µF