Home / Ceramic Capacitors / C2012X7R2A225K125AC
minImg
C2012X7R2A225K125AC
TDK Corporation
Product No:
C2012X7R2A225K125AC
Description:
COMMERCIAL GRADE,MLCC,0805,100V,
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications SMPS Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2.2 µF