Home / Ceramic Capacitors / C2012X8R1E684K125AE
minImg
C2012X8R1E684K125AE
TDK Corporation
Product No:
C2012X8R1E684K125AE
Description:
CAP CER 0.68UF 25V X8R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X8R
Product Status Active
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.68 µF