Home / Ceramic Capacitors / C2220C222JFTAC7800
minImg
C2220C222JFTAC7800
KEMET
Product No:
C2220C222JFTAC7800
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 2200PF 1.5KV X8G 2220
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient X8G
Product Status Active
Ratings -
Series SMD Auto X8G HT150C HV
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)
Mfr KEMET
Capacitance 2200 pF