C308F80MA-TR1
Eaton - Electronics Division
Product No:
C308F80MA-TR1
Description:
3X8.4FA, CERAMIC FUSE, 80MA, TR1
In Stock : 2494
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.00018
Applications Hazardous Locations
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 5.1 Ohms
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 80mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.343" L (3.05mm x 8.70mm)
Product Status Active
Series C308F
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 250 VAC