Home / Ceramic Capacitors / C315C271J3G5TA7301
minImg
C315C271J3G5TA7301
KEMET
Product No:
C315C271J3G5TA7301
Description:
CAP CER 270PF 25V C0G/NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.183" (4.66mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Mfr KEMET
Capacitance 270 pF