C317C472K1R5CA
KEMET
Product No:
C317C472K1R5CA
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Ratings -
Series GoldMax 300 Comm X7R
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KEMET
Capacitance 4700 pF