Home / Ceramic Capacitors / C318C271JAG5TA7301
minImg
C318C271JAG5TA7301
KEMET
Product No:
C318C271JAG5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 270PF 250V C0G/NP0 RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KEMET
Capacitance 270 pF