Home / Ceramic Capacitors / C3216X5R2A474M160AA
minImg
C3216X5R2A474M160AA
TDK Corporation
Product No:
C3216X5R2A474M160AA
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X5R 1206
In Stock : 1803
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Not For New Designs
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.47 µF