Home / Ceramic Capacitors / C328C155M5N5TA7301
minImg
C328C155M5N5TA7301
KEMET
Product No:
C328C155M5N5TA7301
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X8L RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Temperature Coefficient X8L
Product Status Active
Ratings -
Series GoldMax 300 Comm X8L HT150C
Mfr KEMET
Capacitance 1.5 µF