Home / Ceramic Capacitors / C333C183JAG5TA7301
minImg
C333C183JAG5TA7301
KEMET
Product No:
C333C183JAG5TA7301
Description:
CAP CER 0.018UF 250V C0G/NP0 RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Mfr KEMET
Capacitance 0.018 µF