C3AAG-6006M
CW Industries
Product No:
C3AAG-6006M
Manufacturer:
CW Industries
Description:
IDC CABLE - CSC60G/AE60M/CSC60G
User Guide
Number of Rows 2
Usage -
Number of Positions 60
Color Multiple, Ribbon
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Product Status Active
Pitch - Connector 0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable 0.050" (1.27mm)
Series -
Length 0.500' (152.40mm, 6.00")