C3DDS-1006M
CW Industries
Product No:
C3DDS-1006M
Manufacturer:
CW Industries
Description:
IDC CABLE - CKR10S/AE10M/CKR10S
User Guide
Number of Rows 2
Usage Board In
Number of Positions 10
Color Multiple, Ribbon
Contact Finish Thickness 100.0µin (2.54µm)
Contact Finish Tin
Shielding Unshielded
Product Status Active
Pitch - Connector 0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable 0.050" (1.27mm)
Series -
Length 0.500' (152.40mm, 6.00")