C402ALBFWSW6WT33XAA
Focus LCDs
Product No:
C402ALBFWSW6WT33XAA
Manufacturer:
Focus LCDs
Description:
40X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
In Stock : 48
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Character Format 5 x 7 Dots
Viewing Area 152.50mm L x 16.50mm W
Controller Type ST7066U
Display Mode Transflective
Text Color Black
Product Status Active
Character Size 5.55mm H x 3.20mm W
Series -
Display Format 40 x 2
Number of Characters 80
Display Type FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Backlight LED - White
Voltage - Supply 3.3V
Background Color Gray
Mfr Focus LCDs
Dot Size 0.60mm W x 0.65mm H
Outline L x W x H 182.00mm x 33.50mm x 13.50mm