Home / Film Capacitors / C44UUGT6530M87K
minImg
C44UUGT6530M87K
KEMET
Product No:
C44UUGT6530M87K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 530UF 10% 1.3KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 10.709" (272.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.260" (32.00mm)
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 3.346" Dia (85.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.6 mOhms
Ratings -
Series C44U-M
Voltage Rating - DC 1300V (1.3kV)
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 530 µF